גפת זיתים

מהי גפת

גפת זיתים היא שארית החומר מתהליך הפקת שמן הזית. מיצוי שמן הזית מתבצע לאחר כתישת וטחינת הזיתים לעיסה ממנה מופרד השמן. השארית, גפת, מורכבת מזיתים כתושים ושברי הגרעינים, מים ושאריות שמן. כמו כן פולט תהליך נוזל הנקרא מי עקר המורכב ממים ושאריות שמן.

לגפת אין שימושים למעט כיסוי בורות תחמיץ ומעט לצרכי חימום או למפעלי קומפוסט, כך שגפת רבה מפוזרת בצורה לא נאותה בשדות. שאריות השמן שנותרו בגפת מתחמצנים והופכים לחומצות שפגיעתן בקרקע ובמי תהום קשה ביותר.

איוליוובר היא הגורם היחיד האוסף את הגפת ומייצר ממנה מוצר שימושי.

הגפת כדלק מוצק להפקת אנרגיה

רוב החומרים הצמחיים מכילים אנרגיה בשיעור דומה – כ – 19 מגה – זול (MJ) לק"ג חומר. (זוהי יחידת אנרגיה. למי שאינו מכיר אותה, שיתעלם מהמושג וישים לב רק למספרים). בדומה, כך גם הגפת. אלא שלא כל האנרגיה הזו, 19 MJ זמינה לנו. היא תלוייה בשורה של גורמים עליהם תוכלו לקרוא במדריך להפעלה נכונה של קמינים להסקה בעץ. הגורם החשוב ביותר הקובע את זמינות האנרגיה הוא מידת היובש של החומר.

כיוון שגפת המגיעה בתפזורת או גפת הנדחסת לצורה של גלילים ניתן ליבש בקלות יחסית, היא מסופקת לצרכן ברמת יובש נמוכה. לפיכך ניתן להפיק ממנה אנרגיה רבה יחסית.

אוליוובר בדקה במעבדות בחו"ל את הגפת שלה הן בצורת תפזורת והן בצורת גליל דחוס. בתפזורת האנרגיה הזמינה עומדת על 18.5 מגה – זול. בצורת גליל האנרגיה היא 20 מגה – זול. בגלילים יש יותר אנרגיה מאשר בגפת בתפזורת כיוון שאנו דוחסים את החומר בעת הכנת הגלילים, ובפועל דוחסים אנרגיה.

ממוצע האנרגיה הזמינה בעץ הוא 15 מגה – זול.

לפיכך כמות האנרגיה הזמינה בגפת גדולה ב33% מהאנרגיה הזמינה בעץ.

מוצרי הגפת שלנו

אנחנו מייצרים ומספקים לכם 3 סוגים של גלילים.

גליל רגיל במשקל 2 ק"ג הגליל, בתוספת גלילים עם חור לשלב ההדלקה.

גליל ג'מבו במשקל 2.8 ק"ג הגליל בתוספת גלילים עם חור לשלב ההדלקה.

לפירוט תכונות המוצרים ולרכישת מוצרים בדקו את רשימת המוצרים