שאלות ותשובות

שאלה

מהו דלק מוצק?

תשובה

דלק מוצק הוא כל חומר מוצק ממנו ניתן להפיק אנרגיה. הידוע והנפוץ בדלקים מוצקים הוא העץ. בשנים האחרונות מפותחים דלקים מוצקים משאריות של תעשיות שונות באמצעות דחיסתן לצורה של גליל או לבנה (בריקטים). נסורת הנותרת בנגריות נדחסת בלחץ לצורה של גלילים או לבנים המשמשים כמקור להסקה בקמיני עץ. שאריות חקלאיות נדחסות גם הן לבריקטים. בישראל מיוצרים ומשווקים בריקטים מגפת זיתים.

שאלה

איזה דלק מוצק לקנות?

תשובה

כשאתם קונים דלק מוצק להסקה, אתם קונים אנרגיה. אתם רוצים לדעת כמה אנרגיה יש בחומר שאתם קונים וכמה אתם משלמים עבורה, ויותר מכך, כמה אנרגיה זמינה לשימושכם. כך לדוגמא אתם עשויים לרכוש חומר שמכיל הרבה אנרגיה, אבל אם רמת הלחות של החומר גבוהה, לא תוכלו להפיק מכך חום מספק. ישנם מספר גורמים המשפיעים על כמות האנרגיה הזמינה לכם. העיקרי שבהם הוא רמת היובש של החומר. תוכלו לקרוא על כך בדף מידע XX או במדריך להפעלה נכונה של קמינים להסקה בעץ

שאלה

למה הכי חשוב לשים לב בעת רכישת עץ להסקה או כל דלק מוצק אחר?

תשובה

אתם רוכשים אנרגיה, אבל מוכרים לכם אותה בנפח (מחיר לקוב) או במשקל (מחיר לטון). אתם צריכים לשאוף לקבל מידע ספציפי על המוצר שאתם רוכשים, כמו בדיקת מעבדה המבהירה כמה אנרגיה זמינה יש בק"ג חומר שאתם רוכשים. הרוב הגדול של הספקים לא יוכלו להציג לכם בדיקה כזו. בנוסף חשוב לדעת איך מחשבים את נפח החומר שאתם רוכשים. אם עושים זאת כאשר החומר מפוזר, הרי שאתם משלמים עבור לא מעט חללי האוויר שבין בולי העץ. אם עושים זאת כאשר הערימה מסודרת, נפח האוויר קטן יותר. אם כבר ביצעתם את הרכישה אתם יכולים לבדוק בצורה יחסית פשוטה מהי מידת הלחות של החומר שרכשתם. על כך בדף המידע איך לבדוק את מידת הלחות בחומר.

בררו עם הספק אם הוא נותן אחריות לסחורה שלו ומה אחריות זו כוללת? אוליוובר נותנת אחריות על מוצריה כך שבמידה וקיבלתם חומר פגום, היא תחליף אותו בחומר אחר.

שאלה

איך ניתן להפחית את כמות העשן מהארובה שלי?

תשובה

ניתן להפחית את כמות העשן הנפלט דרך הארובה בשני אמצעים: איכות החומר ששורפים (בעיקר רמת יובש) ולאופן שבו אתם מפעילים את התנור (בעיקר הזרמת אוויר).

הצעדים הפשוטים הם להשאיר את פתחי האוורור של התנור פתוחים במשך לפחות 20 דקות כדי להבטיח שהטמפרטורה של התנור תהיה גבוהה וכדי שהגזים הנפלטים מהאש יישרפו בנוכחות חמצן לפני שהם נפלטים דרך הארובה. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה בדף המידע איך להפעיל נכון את הקמין ובמדריך להפעלה נכונה של קמינים להסקה בעץ.

שאלה

כמה אנרגיה יש בדלקים מוצקים לעומת סוגי דלק אחרים?

תשובה

דלקים מוצקים:

עץ יבש 20% לחות) 14.7 מגה – זול (MJ) לק"ג

עץ יבש (מוצק יובש בתנור) 19 MJ לק"ג

גלילי גפת זיתים (12% לחות) 20 MJ לק"ג

פחם 27-31 MJ לק"ג

דלקים אחרים:

סולר לחימום 42.5 MJ לק"ג

בנזין 43 MJ לק"ג

גז טבעי 38.1 MJ לק"ג (מותאם מנפח)

גפ"מ (גז פחמימני מעובה) 46.3 MJ לק"ג